خشم ها را در کدام درز ذهنی جست و جو کنیم

چه بر سرش گذشت که لام تا کام حرفی نزد

مدتی بود به خود می پیچید که حرف دلش را بزند،این حقوق بخور و نمیر کفایت گذران زندگی خودش و خانواده را نمیداد.
منتظر فرصت بود که این را با صاحب کارش در میان بگذارد،هرچند که این دومین باری بود که داشت به او رو می زد.
خاطره ی خوشی از گفت و گوی قبللی اش نداشت چراکه همین دفعه قبلی بود که تا درخواستش را شنید زد یکی از قوطی های نوشابه ی مغازه را به سمتش پرتاب کرد و یک ساعتی زمان به درازا کشید تا خرده شیشه های از زمین جمع کند که مشتری دستش خراشی برندارد.
سابقه ی عصبانی شدن ها و از کوره در رفتن هایش را نه فقط این بار که چند جای دیگر در بانک موقع حواله کردن چک های مشتریانش وقتی متصدی بانک به انجام کارهایش بی تفاوت بود و چند دقیقه ای او ار معطل نگه داشت،یا مشتریان بد حسابی را که سر وقت حسابشان را تسویه نمیکردند و بد قلقی می کردند دیده بود که چطور برای چند دقیقه ای آن قدر رفتارهای کودکانه از خود نشان میداد و تا سر حد جنون میرفت که هیچ بنی بشری قادر به کنترل کردنش نبود.
جالب بود که با گذشت تنها چند دقیقه از غرش کردنش همه چیز دوباره به روال سابق باز میگشت.
این داستان را خیلی ها از نزدیک در روزمره هایمان شاهدش بوده ایم.
در این روزها که آدم ها فرصت سر خاراندن ندارند و مشکلات زیادی از جمله شرایط اقتصادی،خانوادگی و ویژگی ها فردی مزید بر علت این رفتار درونی شده است و افراد علاوه بر آسیب های روحی و جسمی که به خود می زنند دیگران را هم تحت تاثیر این قبیل رفتارها قرار می دهند.
خشم و عصبانیت که در رفتارهای افراد بروز می کند اغلب اوقات ریشه در مشکلات روزمره زندگی دارد.
افرادی در محیط اطراف مان هستند که در کنترل خشم و عصبانیت خود با مشکلات جدی رو به رو هستند و دچار اختلال رفتاری اند.
برای کسب اطلاعات در مورد خشم و عصبانیت و ویژگی فرد عصبی مقاله زیر را بخوانید

۱۰ دقیقه ای وقت دادیم که هر اسبی خواست بتازاند

علت این خشم و عصبانیت چه می تواند باشد؟
چرا آدمها در زندگی روزمره به جای حفظ تعادل و خونسردی در یک لحظه تصمیم به برون ریزی ذهنی می کنند و دست به کارهایی می زنند که بعدها از انجام این قبیل رفتارها به شدت پشیمان میشوند
اگر بخواهیم نگاهی به دلایل خشم و عصبانیت بی اندازیم
وراثت
خشم می تواند جنبه وراثت داشته باشد.
تحقیقات در زمینه خشونت نشان میدهند کودکانی که در کودکی با پدر یا مادر خشمگین و عصبی بزرگ شده اند به دلیل الگو برداری رفتاری که از خانواده داشته اند و در اکثر موارد در معرض این خشونت رفتاری بوده اند از این رفتار الگو برداری می کنند و در جامعه هنگام برخورد با مواضعی که مخالف نظرشان باشد واکنش های رفتاری همرا با پرخاشگری نشان می دهند.
استرس
شرایط و محیط زندگی و کار بر نوع رفتار اثر گذار است .محیطی که افراد برای زندگی و کار انتخاب میکنند می تواند بر بروز خشم در آنها اثر گذار باشد.متصدیان بانک ها به دلیل کثرت ارباب و رجوه و جامعه ی متنوع افراد فشار د دغدغه کاری شان به مراتب بیشتر از مشاغلی است که بدون ارباب رجوع در روز کار میکنند .
این گونه محیط ها میتواند زمینه بروز خشم را در افراد بیشتر کند.
مسائل و مشکلات مالی
افراد همواره به دنبال ایجاد زندگی مرفه و بهتر هستند و این در ذات آدمی است که میل به پیشرفت و کسب مقام های بهتری را دارد.در صورتی که نتواند میلش را در رسیدن به این هدف ارضا کند با حس سرکوب شدن مواجه می شود که در بلند مدت این سرکوب شدن امیال سبب محرومیت از موقعیت های مالی و اجتماعی وی می شود که خود می تواند مسبب بروز انواع ناهنجاری های رفتاری شود.
برنامه ریزی غلط بر روی زمان
همه ما به دنبال کسب بیشترین بهره وری در زندگی هستیم.
به دنبال این هستیم که از زمانی که در اختیار داریم نهایت استفاده را ببریم که ثمراتش در بلند مدت متوجه زندگی شخصی مان شود. هر گونه بر هم ریختن تعادل زندگی در پی برنامه ریزی های غلط علاوه بر اتلاف وقت سبب کمبود بهره وری در اجرای کارها می شود واین خود می تواند دلیلی بر برهم ریختگی نظم کاری و در ادامه بر هم ریختن نظم ذهنی فرد شود .
این آشفتگی ذهنی می تواند مسبب برخورد های پرخاشگرانه فرد در پی انجام نشدن کارهای روزمره اش شود.
خشم نیز مانند دیگر موضوعات رفتاری دارای تقسیم بندی های خاص خودش است.
اگر بخواهیم برای خشم دسته بندی را لحاظ کنیم میتوان خشم را در ۶ دسته تقسیم بندی کرد:
خشم مزمن
قطعا در اطرافتان افرادی هستند که به خودتان اجازه نمیدهید از چند قدمی شان بی احتیاط عبور کنید چرا که منتظرند از دهانتان کلامی بی دلیل بیرون بیاید،آنجاست که باید خود را برای نبردی تن به تن زره پوش کنید.
این افراد دارای خشم های مزمن هستند که در طولانی مدت گریبان گیرشان شده است و در پی این خشم مزمن دارای اختلالات روحی شده اند که با هر بار خشونت در رفتار این خصوصیت را ماندگار تر و ریشه دار تر میکنند.
خشم مجهول
در اطرافان افرادی هستند که مدام بی حوصلگی به خرج می دهند و گاهی خیالا می کنی با خودشان درگیری ذهنی دارندو این بی تفاوتی هایشان برای شما کاملا بدون دلیل و علت است .
این گونه افراد دارای خشم مجهول و پنهان هستند چرا که برای خودشان نیز قابل تشخیص نمی باشد و فرو خودش متوجه این خشم درونی نمی شود تنها با بی حوصلگی و بی تفاوتی آن را نمایش می دهد.
خشم فراگیر
افرادی در محیط اطرافمان هستند که با هر موضوع کوچک و بزرگی خود را در لابس خشم می بینند و آن را بروز می دهند در واقع اولین واکنش آنها به هر موضوعی انتخاب خشونت است.
که غالب اوقات این خشم ناشی از مشکلات سخت زندگی است که برای از بین بردن و محو کردنش نیاز به زمان طولانی است.
خشم خودمحور
دقت کردید که بعضی وقتها در خلوت حسابمان با خودمان صاف نمیشود و از درون خوخوری میکنیم و تا حدی این خود خوری را پیش می بریم که هیچ بنی بشری نمی تواند جلودار ما شود.این دقیاق از همان خشم های خود محوری است که به خودمان روا می کنیم و خودمان مسبب بروز رفتارهای خشونت آمیز می شویم.
آن هم با مرور خاطرات،بد اندیشی های فکری در مورد رفتارهایمان و…..
در نهایت ثمره اش احساس گناهی است که متحمل آن می شویم
خشم داوری
همیشه آدمها از تحسین شدن لذت تمام می برند اصلا نیمی از کاهایمان را در روزمره به این امید است که دیگران ما را در انجام کارها و وظایف محول شده مان تشویق و تحسین کنند.
آدمی از انتقاد و ایراد گرفتن در اصل متنفر است که اگر متنفر هم نباشد حداقل ذره ای ناراحتی را در لحظه ای متحمل میشود تازه اگر صعه صدر داشته باشد
اما اگر صعه صدر نداشته باشد که اوضاع بدتر خواهد شد و از اینکه او را مورد قضاوت و دداوری قرار دهند خشمی در درون او شکل میگیرد که میتواند منجر به بروز عصبانبت در وظایف روزانه اش بشود.
خشم ناگهانی
گاهی دقت کرده اید پیچ یک چیزی را زیادی بچرخانی هرز می رود؟
درست مثل خشم گاهی آن قدری در برخورد های روزمره مان به اتفقات واکنش خشم را نشان دادیم که بی ثبات شده ایم و وسط روزمرگی بی دللی از خود خشم ناگهانی بروز می دهیم که این می تواند ناشی از افراط کردن ما در بروز خشم باشد .
فکر میکنم برای بهتر شدن در روند کارهای روزمره لازم است تمرین کنترل خشم را بهتر بیاموزیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی سریع

ارتباط با ما

برای دریافت خبرنامه، ایمیل خود را ارسال کنید


© 2003-2021
طراحی و پشتیبانی: سعید قائدی با همزه