افکار منفی‌گرایانه نسبت به خود

یک: تلاش‌های کوچک برای رسیدن به هدف 

«دختر بچه‎‌ای را تصور کنید که اولین قدم‌هایش را برمی‌دارد. خوشحال و سرشار از لذت است و هفته‌هاست که تلاش می‌کند بدون گرفتن خودش از لبه‌ی میز تعادلش را حفظ کند. بالاخره و بالاخره اولین قدم‌های لغزانش را بدون کمک گرفتن از لبه‌ی میز برمی‌دارد و کم‌کم وسط فرش اتاق نشیمن تلو‌تلو می‌خورد تا اینکه به لبه‌ی مبل چنگ می‌اندازد. به آنجا می‌رسد و با غرور و افتخار و کلی هیجان به شما نگاه می‌کند. حالا تصور کنید شما با لبخندی بی‌روح به او بگویید:« آفرین خوب بود اما چرا تا حالا موفق به دویدن نشده‌ای؟»

 

 

دو: هیچ والدی نادان نیست
این عبارت را از کتاب «خودت باش دختر باش» نوشته‌ی ریچل هالیس نویسنده‌ی آمریکایی، سخنران انگیزشی که توانمدی بالایی در تشویق مخاطبان زن دارد، انتخاب کردم.
کدام پدر و مادری حاضر می‌شود به کودک خردسالش این گونه واکنش نشان دهد و اولین تلاش‌های وی را در ابتندای کودکی نادیده بگیرد و تلقین حس ناامیدی را به جای تشویق به کار برد؟
مسلما هیچ والدی حاضر به نادیده گرفتن این تلاشها نیست.

 

سه: ما مدام این کار را با خودمان می‌کنیم
چه کسی حاضر است در ابتدای هر کار تازه‌ای چنین واکنش تندی را به تلاش‌های خودش در قبال اولین دستاورد نشان ندهد؟
تقریبا باید بگویم اکثریت‌مان مدام این کار را با خودمان می‌کنیم.
تصور کنید وقتی کار تازه‌ای را آغاز می‌کنیم، کاری که هنوز در ابتدای راه هستیم و برای کسب تجربه‌اش مسیر طولانی در پیش داریم ، با یک احساس متفاوت روبه‌رو می‌شویم. احساسی که نشات گرفته از یک انتظار نامعقولانه است. انتظاری که دلایلش بازمی‌گردد به باور نکردن خود و نادیده گرفتن برخی حقایقی چون خطا کردن و تجربه‌ی منفی داشتن. همین موضوعات به ظاهر کوچک می‌تواند منجر به منفی‌گرایی نسبت به خودمان شود.

 

چهار: افکار منفی‌گرایی نسبت به خود
احساس منفی‌گرایی نسبت به خود، بیشتر از هر چیزی باور ذهنی را نشانه می‌گیرد و در ابتدای شروع کار ضربه‌ای مهلک به توانمندی فرد وارد می‌کند چراکه او را به خاطر آنچه هنوز اتفاق نیافتاده است دچار تردید می‌کند.

 

 

پنج: پیش‌بینی‌های نامعقولانه

هر کسی در ابتدای راه، پیش از مبادرت به هر اقدامی، شروع به برنامه‌ریزی و تهیه‌ی لیستی از کارهای کوچک و بزرگ می‌کند و زمانی را برای انجام این کارها اختصاص می‌دهد اما درست با پیدایش اولین نتیجه از کار، احتمال دارد به دام افکار منفی‌گرایانه نسبت به خود و عملکردش بیفتد و دست به پیش‌بینی‌های نامعقولانه برای ادامه‌ی کار بزند.
پیش‌بینی‌های نامعقولانه‌ای که در ادامه‌ی مسیر می‌تواند منجر به عقب‌ماندگی‌های مالی و شغلی یا حتی برخی ناکامی‌ها در زندگی شود.

 

 

شش: اجازه دارید خطا کنید
در مسیر شروع یک کار تازه که می‌تواند هر چیزی را شامل شود:
بچه‌دار شدن و برعهده گرفتن نقش مادری
تحصیل در یک رشته‌ی جدید در دانشگاه
ازدواج و تشکیل خانواده
استعفا از یک شغل و ورود به حوزه‌ی کاری جدید
راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار جدید
و حتی تولیدمحتوا و نوشتن به خود اجازه‌ی خطا کردن بدهیم، خود را برای کسب کوچک‌ترین نتیجه از یک کار، مورد تشویق قرار دهیم چراکه احساسات منفی‌گرایانه نسبت به خود، نتیجه‌ی افکار بیهوده‌ای هستند که مانع رسیدن به اهداف پیش‌روی می‌شوند.

 

 

2 پاسخ به “افکار منفی‌گرایانه نسبت به خود”

  1. Belka گفت:

    متاسفانه خیلی از آدم ها، گاهی بدون دونستن ضرری که این نوع اندیشه به وجه های مختلفی از زندگی شان می زند، در دام این افکار می افتند و خلاصی از منفی گرایی برایشان سخت می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی سریع

ارتباط با ما

برای دریافت خبرنامه، ایمیل خود را ارسال کنید


© 2003-2021
طراحی و پشتیبانی: سعید قائدی با همزه